Akcja charytatywna 12xpomagam podczas Castle Triathlon Malbork!

Radosław Kokosza, zawodnik, który wystartuje na pełnym dystansie IM podczas Castle Triathlon Malbork, jest pomysłodawcą akcji charytatywnej 12xpomagam. Radek przez cały rok, co miesiąc pokonywał dystans IM. Strat w Malborku jest dwunastym wyzwaniem na tym dystansie!

12xpomagam2

Celem akcji jest zebranie pieniędzy na specjalistyczny wózek inwalidzki dla 16-letniego Piotra. Zadaniem Radka było każdorazowe pokonanie dystansu w maksymalnym czasie 12 godzin. Każda minuta poniżej tego czasu, to złotówka wpłacona na konto Piotrka przez kibicujących Radkowi obserwatorów akcji. Gdy Radek nie zmieścił się w wyznaczonym czasie, sam wpłacał złotówkę za każdą przekroczoną przez siebie minutę. Akcja Radka ma swoją stronę na Facebooku i tam można było śledzić postępy w jej realizacji. Udało się zebrać pokaźną kwotę, choć nie pokryje ona niestety w pełni kosztów zakupu wózka.

12xpomagam3

Przeczytajcie krótki wywiad z Radkiem:

Skąd pomysł na taką akcję? 

Ze względów osobistych w ostatnich sezonach nie startowałem w zawodach tri tyle, ile bym chciał. Czułem pewien niedosyt po całym okresie przygotowań i tylko dwóch startach (w jednej połówce i na pełnym dystansie IM) w ostatnich dwóch sezonach. Pomyślałem, że pobawię się triathlonem przez cały rok, a ponieważ fundusze domowe nie pozwalają na comiesięczne starty przez zimę w ciepłych krajach, postanowiłem realizować co miesiąc dystans Ironman we własnym zakresie (na własnym podwórku). Jednocześnie przyszła myśl, że szkoda, aby cała para poszła w gwizdek i wymyśliłem, że może uda się przy tej okazji uzbierać jakieś fundusze na rzecz potrzebującego osoby. Wówczas wpadłem na pomysł, że dystans Ironman’a będę starał się robić w limicie 12 h i jeżeli uda się zrobić wynik poniżej, to będę prosił darczyńców o wsparcie Piotrka chociażby 1 zł za każdą moją minutę poniżej limitu. Jak się okazało, znalazło się wiele osób dobrego serca, którzy systematycznie, co miesiąc wspierają akcję 12xpomagam – co motywuje do dalszego działania. Niestety, aby pomóc Piotrkowi w zakupie specjalistycznego wózka potrzeba nam kilka razy więcej pieniążków, niż do tej pory uzbieraliśmy.

Dlaczego akurat pełen dystans Ironman? 

Triathlonowy dystans 226 km jest dla mnie kwintesencją tej dyscypliny sportu. Zacząłem bawić się w triathlon tylko i wyłącznie z celem ukończenia właśnie Ironman’a i tak już zostało. Po ukończeniu już … hmm prawie 20 razy dystansu IM wiem, że nie tylko czas na mecie się liczy, ale przede wszystkim walka na trasie ze swoimi słabościami niezależnie, czy walczymy o złamanie 15 czy 10 godzin. Tego dystansu nie da się oszukać – jak będziesz chciał go zrobić bardzo spokojnie, to spędzisz kilkanaście godzin na trasie, a to też jest bardzo męczące.

Przed Tobą ostatnie, dwunaste wyzwanie – zawody w Malborku. Jak się czujesz po pokonaniu już 11 dystansów Ironman? 

Kluczowa okazała się regeneracja – czasami mówi się, że odpoczynek jest częścią treningu i w tym przypadku jest to czysta prawda, bo okresy pomiędzy kolejnymi startami niekiedy były krótsze niż 3 tygodnie i wówczas trzeba było słuchać się organizmu i trochę stopować – bo jak tu trenować na pełnych obrotach, kiedy w ciągu 40 dni wypadają 3 Ironamny ;) Ostatni start w Malborku będzie dla mnie szczególny – muszę tylko uważać, aby się za bardzo nie zaangażować w ściganie z rywalami, bo po 12 Ironmanach, które mam za sobą w ciągu ostatnich 12 miesięcy, organizm może różnie zareagować.

Co ten projekt zmienił w Twoim życiu? 

Utwierdziłem swoją wiarę w bezinteresowne dobro ludzi, których nawet nie miałem okazji poznać osobiście, a którzy zaufali mi na początku akcji, do dziś są z nami, czy to jako kibice, czy osoby wspierające mnie wiedzą np. trenerską (Progress Triathlon Team). Cieszę się, że udało się utrzymać zainteresowanie akcją 12xpomagam przez cały rok i przypuszczam, że meta w Malborku, nie będzie moim ostatnim słowem.

Zapraszamy do śledzenia akcji na profilu facbookowym 12xpomagam https://facebook.com/12xpomagam.

ctm2015_12xpomagam